Strand

Midt- og Vestjylland

Kontaktpersoner:

Fodbold:
Henrik Møldrup hm@nissum.dk

Indendørs fodbold:
 Morten Hedegaard mortenhedegaard@msn.com

Håndbold.
 Kristian Winther pedel@l-i-e.dk Rasmus Højberg
 rasmus@laegaarden.dk

Volley:
 Henrik Møldrup hm@nissum.dk

Badminton: 
 Simon Nyholm
sv@blaakilde-efterskole.dk

 Gymnastikstævne I Boxen: 

 Inger Kudsk inger@optur.nu  


 

Sportsgren

Dato

Hvad

Hvor

Andet

Kontakt

Håndbold

Lørdag d. 9/11

VM stævne

Struer Hallerne

4 haller. For DM, A- og B*-række

Placeres en lørdag pga brobygningsugerne

Kristian Sørensen,

Lyngs Idrætsefterskole

pedel@l-i-e.dk

2993 8299

 

Fredag d. 13/12

VM stævne

Struer Hallerne

Som ovenfor

 

 

Lørdag d. 22/2

VM Final Four-stævne

Struer Hallerne

For DM-række og A-række.

 

Fodbold

Torsdag d. 18/9

VM- stævne

Lemvig Stadion

For DM, A- og B*-række

Henrik Møldrup

Nr. Nissum Efterskole

hm@nissumk

4014 1495

 

 

Tirsdag d. 1/10

VM-stævne

v. Skjern Hallerne

For DM, A- og B*-række

 

Onsdag d. 1/4

VM Final Four-stævne (DM)

**

For DM-rækken 1-4. plads

 

Tirsdag d. 21/4

VM Final Four

**

For A-række +

DM-placeringskampe fra 5. plads

Indendørs Fodbold

Onsdag d. 11/12

VM-Stævne

Idrætscenter Vest

 

Morten Hedegaard

Idrætsefterskolen Lægården

mortenhedegaard@msn.com

4098 1582

Gymnastik

Torsdag d. 16/4

Efterskolernes Gymnastikstævne

 Jyske Bank Boxen

 

Inger Kudsk

Idrætsefterskolen Lægården

inger@optur.nu

6122 7377

Volley

Torsdag d. 5/3

VM-stævne

Nr. Nissum

 

Henrik Møldrup

Nr. Nissum Efterskole

hm@nissum.dk

4014 1495

Badminton

Tirsdag d. 3/3

VM-stævne

Blåkilde

 

Simon Vestergaard

Blåkilde Efterskole

sv@blaakilde-efterskole.dk

* B-rækken afvikles som enkelt stævnedage, modsat DM- og A-rækkerne som er fortløbende turneringer.

** Afgøres når kvalificerede skoler er fundet

Efterskoler med idræt i region Midt- og Vestjylland
Blåkilde Efterskole
Bork Havn Efterskole
Brejninggaard Efterskole
Bøvling Idrætsefterskole
Dejbjerglund Efterskole
Den danske Design- og Håndværksefterskole i Skjern
Efterskolen Solgården
Fenskær Efterskole
Finderup Efterskole
Fjordvang Ungdomsskole
Frøstruphave Efterskole
Hammerum Fri- og Efterskole
Handbjerghus Efterskole
Hardsyssel Efterskole
Hestlund Efterskole
Husby Efterskole
Idrætsefterskolen Ikast
Idrætsefterskolen Lægården
Kongensgaard Efterskole
Lomborg Gymnastik- og Idrætsefterskole
Lyngs Idrætsefterskole
Nørre Nissum Efterskole
Nøvlingskov Efterskole
OrkesterEfterskolen
Rydhave Slots Efterskole
Staby Efterskole
Sædding Efterskole
Sønder Bork Efterskole
Sønder Feldings Efterskole
Vedersø Idrætsefterskole
Venø Efterskole
Vostrup Efterskole - Skole for Musik og Teater